top of page
  • Writer's pictureרקפת כהן

הגוף הוא אלבום: בוחרות זכרונות לצלקת

Updated: Oct 11, 2021


תמונת הקאבר באדיבות הנמרה קשת רן דויטש לפורטפוליו שלה לחצו כאן. בתמונה: צלקת שמתוכה מתפתח קעקוע פרחוני


תקציר - צלקות הן לא גזירת גורל. אפשר לטפל בהן, לטשטש אותן, ואפילו להפוך אותן לקעקוע יפיפה. הנה כל מה שרצית לדעת על קעקועים, צלקות וקעקועים על צלקות. אלישבע מרפאה בעיסוק מומחית בטיפול בצלקות וכוויות תספר איך לטפל בצלקת, רקפת אמנית הקעקועים תספר על איך נכון להתאים את היצירה לצלקת. יחד עם ציטוטים מנשים שבחרו בדרך הזו נדבר על איך יש פה משהו הרבה יותר עמוק מ"רק" אסתטיקה.

מי מאיתנו אינה נושאת צלקת אחת או יותר על גופה? בין אם מדובר בצלקת מהעץ שטיפסת עליו בילדות או ניתוח שעברת לא מזמן. צלקות יכולות להיגרם מסיבות מגוונות: חתך, נפילה, כוויה וגם ניתוח רפואי או קוסמטי. הן יכולות להיות תוצאה של רגע משמח מאוד (כמו ניתוח קיסרי) או להיפך, להיווצר באחד הרגעים הקשים של החיים. כך או כך, צלקת הרבה פעמים נושאת עימה איזשהו זיכרון והתמודדות ומלווה בסט שלם של רגשות. אולי גם צלקות על הלב. צלקות גלויות עלולות לגרום מבוכה מול מבטים של אחרים.ות, ולפעמים, רק הידיעה שיש צלקת קטנטנה במקום מוסתר מספיקה כדי לגרום אי נוחות. לכן, יש נשים שמחפשות דרכים לטפל בצלקת או "להעלים אותה". לרוב טיפולים רפואיים יכולים לשפר את המראה שלה מאוד, אבל לא להעלים אותה לחלוטין. אז מה אפשר לעשות עם הסימן שנשאר? לכל אחת הפתרון שלה - כמו לכסות באמצעות לבוש או איפור אבל יש גם מי שבוחרות להפוך את הצלקת ליצירת אמנות באמצעות קעקוע!

למה קעקוע?

הקעקוע על הצלקות פשוט גרם לכל האיזור להפוך ממקום של סלידה קלה למקום של אהבה ויופי מבחינתי. הקעקוע עצמו בא ממקום מאוד רוחני ועמוק אז בכלל המקום הפך למיוחד עד מאוד.

אחרי תקופה ארוכה שבה קעקועים נתפסו כסממן של פשע, נכון להיום, א.נשים בכל הסטטוסים בוחרים.ות להתקעקע. מצעירות מאוד (טיפ ממקעקעת - חכו לפחות לגיל 16) עד מבוגרות מאוד. נשות חינוך, מנהלות ונשים בתפקידים בכירים. קעקועים הם אפיק לביטוי עצמי, העצמה, תחושת ייחודיות והתקשטות. לעתים נשים מתקעקעות כי הן אוהבות ומעריכות את האמנות עצמה ומעוניינות לעטר את גופן. ולפעמים קעקועים מבוצעים כדי לשרת מטרה רגשית כלשהי - העצמה, הנצחה של אדם קרוב או בעל חיים שנפטר, זיכרון של חוויה משמעותית בחיים, העברת מסרים או מוטו לחיים, או כדי לציין ולתת מקום לכל דבר עם חיבור וערך (וכן יש גם כאלה שמתקעקעים.ות סתם כי ראו קעקוע מגניב בפינטרסט. נו שויין... גם זה בסדר).


מה זו צלקת?


במצב של פציעה תאים פיברובלסטים בגופנו מייצרים סיבי קולגן אשר סוגרים את הפצע. צלקת נגרמת כאשר עור פצוע מתחיל לרפא את עצמו אבל לא מחלים באופן רגיל ואחיד. היא יכולה להשפיע מאוד על מי שמתמודדת איתה ברמה הפיזית - מרגישות תחושתית שעלולה להגיע לכאבים, עקצוצים וגירודים בצלקת ועד הגבלה בתנועה שמשפיעה על התפקוד היומיומי. גם ההתמודדות עם המראה של הצלקת ברמה הרגשית משפיעה עלינו (וזה בסדר אם צלקת שאף אחד לא רואה חוץ ממך - מפריעה לך!). לפני שאנחנו פונות למקעקעת, אנחנו צריכות לעבור דרך עם הצלקת ולטפל בה כך שתהיה מוכנה להתקעקע.

הרעיון לקעקוע הגיע מתמונה שליוותה אותי לאורך החיים הצלחנו לכסות צלקת שמייצגת רק תקופה קצרה מהם. ובזה שמנו את הנקודה המחליטה בחיי: שהכל עוד אפשרי כל עוד יש כוח ורצון לצאת מהשחור אל האור...

איך מטפלות בצלקת?

אז נתחיל מזה שאפשר לטפל בצלקות! ​ אפשר לעזור לצלקת להיות יותר גמישה, שטוחה, פחות אדומה, פחות מגרדת ומעקצצת וכן, גם אסתטית יותר ופחות בולטת לעין (אבל שוב - לא להעלים אותה לחלוטין. אםמישהו מבטיח לך את הנ"ל, מומלץ לשמוע חוות דעת מקצועית נוספת). אם יש לך צלקת שמפריעה לך (ולא משנה למה), ניתן לבקש מרופאת המשפחה שלך הפניה לרופאה מומחית בכירורגיה פלסטית (כן, יש כאלו בקופה, הן לא מתעסקות רק בבוטוקס וציצים) או למרפאה בעיסוק שתבחן את הצלקת ותמליץ על הטיפול המתאים. ​ חשוב להתחיל טיפול ומעקב בצלקת כמה שיותר מוקדם, כשהיא סגורה וללא גלדים (אם את לא בטוחה, את יכולה להתייעץ עם רופאת המשפחה שלך), ועד ההגעה לטיפול להימנע מחשיפתה לשמש. טיפול בצלקת יכול להימשך זמן רב: עד שנתיים ולעיתים אף יותר. אז בואי עם כל הסבלנות וההתמדה שיש לך ואל תתיאשי גם אם את לא רואה שיפור מיידי! ​ הטיפול השמרני והראשוני כולל שימוש במדבקות סיליקון, עיסויים ושמירה על הצלקת לצד חבישות לחץ מיוחדות לפי הצורך. הטיפול הזה הוכח קלינית כתורם לשיפור משמעותי. פעמים רבות הטיפול השמרני עושה פלאים ומספיק לגמרי. לכן, שווה לשקול להתחיל ממנו לפני שאתן רצות לקבל טיפולים פחות נעימים. טיפול כזה אצל מרפאה בעיסוק לרוב זול בהרבה מפתרונות אחרים שמוצעים בבתי המרקחת ורשתות הפארם ולעיתים קרובות גם יעיל יותר. אבל לפעמים הטיפול השמרני לא מספיק או לא מספק את התוצאה הרצויה בזמן (נגיד אם יש לך אירוע ממש חשוב עוד כמה חודשים). אז אפשר לפנות לזריקות סטרואידים אצל פלסטיקאית או לטיפול בלייזר. ​ אל תדאגי. גם אם לא פנית לטיפול בשלב מוקדם, אפשר לטפל בצלקת גם זמן רב אחרי שנוצרה - כל עוד הצלקת "פעילה", אפשר להשפיע עליה. מהי צלקת פעילה? כזו שעדיין מחלימה ומתאחה ועוד לא הגיעה לצורה הסופית שלה. יכול להיות שתראי בה שינוי מלפני חודש, למשל. צלקת פעילה בדרך כלל תהפוך לאדומה כשתלחצי עליה עם האצבע, או אפילו תהיה אדומה כל הזמן. היא יכולה גם לכאוב, לגרד או להציק. לעומתה, צלקת לא פעילה תהיה לרוב בצבע בהיר יותר ודומה לצבע העור ולא תשנה צבע כשנפעיל עליה לחץ. ​ הצלקת שלך כבר רגועה ולא פעילה? בא לך לעשות קעקוע מיוחד ויפה שיקשט או יסתיר את הצלקת? מעולה! תשקלי להתייעץ עם רופא או מרפאה בעיסוק וגשי למקעקעת שהתחברה לך ללב! ​ כאן אני מעבירה את המיקרופון לרקפת.

מה הסיפור שלך?


השושנה שקעקעתי מסמלת לי את היופי והרוך בנשיות. להביט במקום של הצלקת לראות את הקעקוע המדהים ולהנות. ממקום של הסתרה למקום של נראות ויופי.

במהלך השנים פגשתי מספר רב של נשים שבאו לקעקע מעל הצלקת שלהן: כאלה שהסירו נקודות חן חשודות, נשים שעברו תאונות ופציעות, כאלה שהיו חייבות להסתיר את הצלקת לאחר ניתוח קיסרי - למרות העובדה שלרוב היא נסתרת, נשים שעברו ניתוחים פלסטיים או ניתוחים בשל סיבה רפואית. אפילו היו לי מספר מקרים של נשים שבאו לכסות צלקות אחרי שפצעו את עצמן. הסיפורים האלה נוגעים לליבי באופן מיוחד. זה מעין תיקון (לא רק פיזי) שהן בוחרות לעשות עבור הנפש שלהן. עד שנכנסתי לתחום הזה לא דמיינתי עד כמה זה נפוץ. כאמנית שיוצרת מהבטן וכאדם רגיש באופן כללי אני מאוד קשובה ללקוחה שמולי. במיוחד כשמדובר במישהי עם סיפור חיים קשה. עם השנים פיתחתי יכולת הכלה של סיפורים קשים כחלק מהמקצוע האדיר הזה. זה ממש מסע מרתק של הלקוחה ושלי יחד. החיוך שעולה על פניה בסיומו של התהליך הוא התגמול הגדול ביותר. כמקעקעת גם אני עוברת תהליך עם לקוחותי - החל משיחת הטלפון הראשונה, פגישת הייעוץ, תכנון הסקיצה, ביצוע הקעקוע עצמו והמעקב אחרי תהליך ההחלמה עד לריפוי מלא של הקעקוע. לעתים זהו תהליך שמלווה בהרבה רגש. לידתו של קעקוע חדש, שהולך להיות חקוק על הלקוחה לשארית חייה, היא דבר כייפי ומרגש בפני עצמו, אך ישנה גם ההתעסקות בצלקת, שלעיתים מעלה זכרונות קשים. צלקת בעור היא פיזית ונראית לעין, אך ישנן גם צלקות נפשיות שקשה יותר לטפל בהן ו"לטשטש" אותן. כשתהליך הקעקוע מתבצע במקצועיות, בקצב הנכון, עם רגישות והקשבה מצד המקעקעת, לבסוף – יצירת האמנות שתצא אל אוויר העולם אולי אף תצליח לרכך את הצלקת הנפשית שנשארה.בתמונה: כיסוי צלקת באמצעות קעקוע של שושנה. התמונה באדיבות :RAKEFET TATOOבאמצעות קעקוע ניתן להסתיר או לטשטש "פגמים" בגוף כמו צלקות (וגם כתמי לידה, ורידים בולטים ועוד) - זה נכון. אבל אני חושבת שמי שניגשת להתקעקע חייבת לבוא עם תשוקה להתקעקעות ולא רק כדי להסתיר פגם כלשהו. אם אין תשוקה לקעקועים, עדיף לחפש פתרונות אסתטיים אחרים. אם החלטת להתקעקע - עדיף ללכת למקעקעת שיש לה ניסיון רב, בייחוד בקעקוע על צלקות. קעקוע מעל צלקת הוא הרבה פעמים חלק מתהליך של השלמה, קבלה, והפיכת סממן של טראומה על הגוף למקום של כוח וביטוי עצמי. מעבר לכך, העור של הצלקת הוא מעט שונה וכדאי להגיע למישהי שיודעת לקחת את זה בחשבון, שתבחר את העיצוב הנכון לקעקוע כדי שישמר טוב ושתיקח אחריות ולא תקעקע לפני שהצלקת באמת החלימה. על כל השיקולים האלו אפרט בהמשך, אבל קודם בואי נדבר קצת על רגש. כל מפגש עם מקעקעת הוא אינטימי וייחודי. מדובר בתהליך שאנחנו עוברות יחד ובו אני מנסה להבין מה המשמעות של הצלקת והאם היא צלקת שאנחנו רוצות להעלים - או להפך - להדגיש! (כן, יש כאלה שאוהבות את הצלקות שלהן!) חשוב גם שתרגישי אם יש "כימיה" עם המקעקעת. בהתאם לגודל ולמורכבות של הקעקוע יכול להיות שתשבי אצלה כמות נכבדת של זמן. רוב הסיכויים שלא ביקשת או רצית את הצלקת הזו כשקיבלת אותה. אבל עם קעקוע את מקבלת אפשרות לבחור מה יהיה מעליה, איזה מקום היא תתפוס על גופך ואיזה ציור ישאר איתך לשנים קדימה.

אמנות שנקבעת לפי הקנבס - איך לבחור את העיצוב המתאים לקעקוע


לפני 6 שנים בערך עשיתי ניתוח להרמת חזה, ניתוח שמשאיר צלקת בולטת, ובגלל שהעור שלי מאוד לבן, גם אחרי שנים הצלקת בלטה. לאורך השנים לפני ואחרי הניתוח התקעקעתי אצל רקפת באופן קבוע, אפשר לומר שהייתי לקוחה קבועה וכל פעם באתי אליה עם רעיון לקעקוע חדש. לא ידעתי שאפשר לעשות קעקועים על צלקות, כשהבנתי שזה אפשרי הרגשתי כאילו כל העול הזה שהיה לי מהצלקת פתאום הפך לתקווה שלא רק שלא יראו צלקת, אלא שיהיה לי קעקוע על החזה וזה מגניב ומהמם בטירוף. אבל מה שהיה עד אז זה כלום לעומת מה שראיתי במראה בסוף. הסתכלתי ולא האמנתי שלא ראו צלקת בכלל, אי אפשר לדעת שעברתי ניתוח!! הקעקוע יצא מושלם עדין ומהמם, אין מילים שיכולות לתאר כמה שמחתי ואיזה עול ירד ממני לאחר שעשיתי את זה. תודה רקפת יקרה, שינית את חיי! חבל שמרב התלהבות שכחנו לצלם את ה"לפני"!
מיכל, בת 45

כמו באמנות - אין חוקים למה מותר או אסור לקעקע על הגוף שלך, אבל כשמדובר בצלקות יהיו כמה קווים מנחים, כדי שהתוצאה תהיה הכי טובה ותישאר יפה למשך שנים. היות והאזור הצלקתי הוא רקמת עור לא אחידה במרקם ובעובי, המחט המחדירה דיו לעור ומציירת עליו לא תוכל לחדור אל העור באופן אחיד. לכן, ברוב המקרים רצוי ליצור ציור אסימטרי, עם תנועה וזרימה. בנוסף, רצוי שסגנון הקעקוע לא יהיה קווי ונקי, אלא עם הצללות ו/או מריחות צבע. מובן שכל מקרה לגופו. ישנן צלקות מאוד שטוחות, המאפשרות צביעה אחידה יותר. בגדול, קעקועים קטנים עם קווים סופר דקים ממש לא מומלצים למטרת טשטוש צלקת. צריך קעקוע "עם בשר". ברוב המקרים, הקעקוע יצטרך להיות גדול יותר משטח הצלקת. אך יש מצבים שבהם הקעקועים אפילו לא עולים על הצלקת עצמה, אלא "משתמשים" בצורתה לטובת הציור. הכיוון הזה הוא רלוונטי לבנות שדווקא רוצות להעצים את הצלקת ולתת לה מקום יצירתי על הגוף. חשוב להדגיש: קעקוע לא מעלים את הצלקת, אלא מטשטש אותה. מרקם העור הצלקתי יישאר כפי שהוא ולכן האמנית חייבת להיות מאוד יצירתית כשהיא מתכננת את הסקיצה לקעקוע. עליה לבחור בטכניקה המתאימה ולהשתמש בגוונים הנכונים.


בתמונה: כיסוי צלקות מניתוח הקטנת חזה באמצעות קעקוע של פרחים עדינים. התמונה באדיבות :RAKEFET TATOO

שאלות שאולי עלו לך....

זה משנה מה גרם לצלקת? ​ טכנית אפשר לקעקע על כל צלקת כל עוד הצלקת החלימה, יש אישור מהרופא הרלוונטי (אם מדובר בצלקת לאחר ניתוח, למשל) והמקעקעת מספיק מנוסה וחכמה להתמודד עם זה. רגשית, סיבת ההצטלקות יכולה להשפיע על ההחלטה לרצות לכסות או להבליט את הצלקת, להשפיע על הציור שאת בוחרת, או להשפיע על החוויה הרגשית שתלווה את התהליך ואת רגע הקיעקוע. ​ מה עם צלקות "שקועות"? גם מעליהן ניתן לקעקע. נשתמש בטכניקות שונות ובבחירת צבעים מתאימה על מנת לטשטש את "הבור" שנוצר בעור. מצב כזה יכול לאתגר יותר את המקעקעת, כי יותר קשה למתוח את העור של צלקת שקועה. אבל כל עוד בחרת מקעקעת שאת סומכת עליה וראית קצת תמונות של לפני ואחרי - אין מה לחשוש. ​ יכול להיות שהקיעקוע יגרום לצלקת לא פעילה להתפרע? צלקת שהחלימה סופית והפסיקה להתפתח לא אמורה לעבור עוד שינויים בעקבות הקעקוע. אף על פי כן, כדאי לדעת שבזמן התהליך ואחריו אזור הצלקת מתנפח יותר מעור רגיל. אבל לא צריך להיבהל. אחרי ההחלמה הכל חוזר למצב המקורי עם תוספת של ציור יפה. בכל מקרה, כדאי ללכת על מקעקעת שזמינה לך למעקב וכזו שתוכלי לפנות אליה שוב להתייעצות. איך הצלקת תשפיע על תהליך הקיעקוע? ישנם אזורים שיכאב בהם יותר ביחס לרקמת עור בריאה, וישנם אזורים בהם יהיה מצב הפוך - תאי העצב באזור המצולק פגועים בעקבות הפציעה ולכן ההתקעקעות שם תהיה דווקא פחות מורגשת. מאוד תלוי בצלקת עצמה. מה יקרה אחרי הפגישה? קעקוע רגיל, המבוצע על עור בריא, מחלים לחלוטין תוך חודש עד חודשיים ורק אז ניתן לראות את התוצאה הסופית. במקרים של קעקוע על צלקת לפעמים לוקח לעור קצת יותר זמן להחלים. הלקוחה תגיע לביקורת לאחר החלמה מלאה וברוב המקרים נתאם פגישה נוספת לטאץ'-אפ. על מנת לשמור על על הקעקוע, חובה למרוח מקדם הגנה בעת חשיפה לשמש , במיוחד השמש הישראלית. ​ האם הצלקת תשפיע על איך שהקעקוע נראה עוד כמה שנים? כל קעקוע משתנה עם הזמן. בכל זאת, מדובר בקנבס שהוא עור אנושי - חי, נושם, מתחלף, מתבגר. כל קו יתפזר טיפה בעור בצורה מיקרונית עם הזמן. בנוסף, הגוון שלו יתבהר מעט. כשמבצעים קעקוע בצורה נכונה ומקצועית ובהנחה שהמתקעקעת תטפל בו נכון ותשמור עליו מפני השמש (ולא תרוץ לים עם קעקוע בהחלמה כי חייבת סלפי לאינסטוש!) - הקעקוע יראה טוב גם בעתיד. אגב, גודל הקעקוע משפיע מאוד על הנראות בעתיד! ככל שהקעקוע קטן יותר, כך יבחינו יותר בכל "תקלה" -בכל נקבובית בעור, בכל קמטוט או סדק קטנטן. הקווים אשר מתפזרים בעור עלולים להתחבר אחד עם השני ולבסוף נשארנו עם כתם לא ברור. כשמדובר בצלקות העניין הזה קריטי עוד יותר. ככל שהקעקוע יהיה גדול מהצלקת - כך יבחינו פחות בצלקת ובשינויים שיחולו בדיו שבאזורה. שוב, מזכירה שמדובר ברקמת עור לא אחידה - לכן הדיו ייקלט באופן שונה באזורים שונים בצלקת. יהיו אזורים בהם הקו יתפזר בעור ויהיו אזורים בהם הצבע לא ייקלט כלל. לשם כך יש את פגישת הטאץ'-אפ שלאחר ההחלמה.

גלריה אחרי - לפני

לחצו על החצים כדי לראות מה היה לפני הקעקוע
0 comments
bottom of page