top of page
  • Writer's pictureעמית בן-אשר

דיקור סיני

Updated: Nov 3, 2021הרפואה הסינית היא שיטת טיפול עתיקת יומין, שהתגלגלה מהמזרח למערב בעשרות השנים האחרונות. מטרתה – לאזן. שיטת הטיפול הזו יכולה לסייע במגוון רחב של בעיות, החל מבעיות פיזיות ועד רגשיות ונפשיות. כל זאת באמצעות הפילוסופיה, לפיה הגוף והנפש בלתי נפרדים.

השיטה מציעה כל מיני סוגים של טיפולים- למשל שימוש בצמחי מרפא ונקודות לחיצה לשחרור כאבים, אבל בערך הזה נתמקד בכלי הנפוץ ביותר - דיקור.

הרפואה הסינית היא תאוריה שלמה שרואה את הגוף בצורה שונה. הסינים החלו למפות את הגוף לא רק באמצעות האיברים שכולנו מכירות, אלא גם באמצעות שניים עשר מרידיאנים (ועוד שמונה מרידיאנים מיוחדים). לפי התאוריה של הרפואה הסינית, המרדיאנים הם תעלות אנרגיה, שמזינות ומאזנות את האיברים הפנימיים בגוף. על גבי כל מרידיאן ישנן נקודות בעלות תפקידים שונים בגוף. (למשל ברגל יש נקודה שמשפיעה על הכבד). כשמבינים אותן ניתן להשתמש בהן כדי לשפר את האיזון בגוף ולטפל בכל מיני סוגים של אבחנות. האנרגיה הזורמת במרידיאנים נקראת צ'י, ובאמצעות הדיקור אנחנו מפנות את האנרגיה למקומות הנכונים, למען האיזון בגוף (בצורה טבעית ללא התערבות כימית). זה נשמע אולי כללי מאוד, אבל זה בגלל שכל אישה שונה מהשניה, ולכן הטיפול הוא תמיד אינדיבידואלי (אישי) ומותאם לצרכים הייחודיים של כל אחת.


איך למצוא את האחת - המדקרת שלך

איך נראה הטיפול בדיקור? למה לצפות?

אמצעי זהירות חשובים בבחירת מדקרת
איך למצוא את האחת (מדקרת)


כמו בכל מפגש טיפולי, חשוב מאוד שתגיעי למישהי שאת מתחברת אליה. הנה כמה טיפים: שלב 1: איסוף מידע והמלצות פה לאוזן- זוהי ההמלצה הטובה ביותר, בגלל שחברה היתה, והרגישה על בשרה את היכולות של המטפלת. דבר נוסף ונפלא, זו ההכרות של החברה איתך. היא תדע להגיד אם המטפלת מתאימה לך (עד רמה מסוימת). אינטרנט- במידה ואין כלל המלצות, ואת נזרקת למים דרך המלצה של רופאה (כן, זה קורה יותר ויותר, למזלנו), אז הפייסבוק והאינטרנט זה המקור הבא. באתרים ועמודי הפייסבוק יש המלצות כתובות, וכמובן, מידע מקצועי על המטפלת. דרך הקופה- עכשיו יותר ויותר קופות פותחות מרכזים שדרכם אפשר לקבל טיפול אלטרנטיבי. עדיין, תוכלי לבקש המלצה מחברות, או מהאינטרנט על מטפלות ספציפיות בתוך הקופה ולנסות להשיג אצלן את התור. ​ שלב 2: רושם האתר- הרבה פעמים, בלי ששמות לב, המטפלות מעצבות את האתר ברוח הטיפול. בין אם זה התמונות, או המילים שנכתבות בידיהן, או עליהן. לפעמים יש טקסטים בסגנון בלוג שהן כותבות. קחי נשימה להבין אם את מתחברת. ​ שיחת טלפון- אני ממליצה תמיד להתקשר למטפלת ולשמוע את והקול שלה, כי גם פה הרבה פרטים קטנים עוברים ולא מתפספסים. אני כמטפלת, תמיד מתקשרת למטופלות ששולחות לי הודעות, כדי לשמוע התאמה גם מהצד שלי. גם אני מחפשת חיבור ודיוק. ואם אין, מפנה לנמרה הבאה. ​ התמחות- גם ברפואה סינית יש התמחויות! לא כל אחת תוכל לעזור לך, כי היא לא בתחום ובנישה שאת צריכה. מספר ההתמחויות והקורסים שהמדקרות הסיניות לוקחות אחרי הלימודים יכול להיות מאוד גדול, אבל יש קו ברור, לרוב. אני ממליצה לשאול את המדקרת אם יצא לה לטפל במקרים דומים לשלך.
למה תצפי בטיפול?


אצל כל מטפלת זה קצת אחרת. כל מטפלת מביאה את העולם שלה, האופי והידע שצברה לאורך השנים. חשוב שתדעי מי מתאימה לך, ומי טובה לך. חיבור הוא מפתח לטיפול יעיל. משך הטיפול הוא כשעה בדרך כלל, אבל יכול להשתנות ממדקרת למדקרת וממקרה למקרה. ​ אבל תמיד יש כמה קווים מנחים: שיחה, היכרות והתעדכנות: במפגש הראשון המטפלת כנראה תתחקר אותך לעומק כדי להבין עם מה את מתמודדת ולהתאים לך טיפול נכון. בשאר המפגשים גם יכול להיות שתבלו חלק מהמפגש בשיחה והתעדכנות על שינויים ותחושות שעלו בעקבות הטיפול הקודם. אבחון: שיטות האבחנה הנפוצות ברפואה הסינית הן-

  • לקיחת דופק

  • הסתכלות על הלשון

  • מישוש הבטן

לכן במהלך הטיפול תוכלי לצפות למגע באזורי פרק כף היד והבטן ותתבקשי להוציא את הלשון. הדיקור עצמו: לאחר האבחון והשיחה, המדקרת תבקש ממך לעלות למיטת הטיפול, תבחר את הנקודות הנכונות על מסלולי המרידיאנים ותשים בהן מחטים דקיקות מאוד. המחטים עשויות ממתכת אל- חלד סטרילית העטופות בשכבה דקה של סיליקון, המאפשר החדרה חלקה.אם יש אלרגיה לסיליקון, נא לידע את המדקרת, בכדי שתוכל לדקר עם מחטים ללא סיליקון. בחלק מהמקרים הטיפול בדיקור יכול לכלול תחושת כאב. נקודות שונות בגוף עשויות להיות רגישות יותר או פחות, כתלות בגוף ובנפש. לדוגמה, בזמן מחזור או במצבי סטרס וחרדה הגוף עלול להיות רגיש יותר. ייתכן גם שתרגישי תחושות של חום וקור, נימול, עיקצוצים, זרמים חשמליים. ​ היות וזהו טיפול פיזי, יכול להיות שהמטפלת תבקש ממך לפשוט חלק מהבגדים שלך – תלוי בבעיה ובמיקומה. לדוגמה, במצבי כאבי גב תחתון, לעיתים האזור עצמו מחייב דיקור מקומי, ולכן תתבקשי לחשוף אותו. דוגמה נוספת- כאבי מחזור. הבטן התחתונה מכילה את הרחם, והשחלות וכמובן גם נקודות הקשורות באיזונם. לא מעט פעמים אנו מדקרות גם את הנקודות הללו. אם מדובר בבעיות גניקולוגיות, ייתכן שאזור המפשעות, הבטן והגב התחתון יצטרכו להיות חשופים. ​ מדובר רק על אזורים חיצוניים, על העור כמובן ולא שום אזור שנחשב "פנימי". בכל מצב של אי נוחות חשוב מאוד שתאמרי למטפלת! זה חשוב גם לאיכות הטיפול!אחרי הטיפול לעיתים תרגישי תחושת הקלה גדולה בתסמינים, עייפות, תחושה "ריחוף". בפעמים אחרות יכולה להיות החמרה בתסמינים שתלווה בהקלה בהמשך, זוהי ריאקציה ידועה שמראה על טיפול בשורש הבעיה. תמיד רצוי לבוא לדיקור לא רעבות כדי להימנע מתחושת עייפות גדולה אחרי.
אמצעי זהירות חשובים בבחירת מטפל.ת


הרפואה הסינית זה מקצוע נפלא, אך גם פרוץ. ​ יש לא מעט מוסדות לא מבוקרים שמלמדים כבר אחרי שנה אחת איך להיות "מדקרת". ​ אז בואי נעשה קצת סדר - כל מדקרת אמורה לעבור כארבע שנים מלאות ברפואה סינית. המוסדות המוכרים לדוגמא "מכללת ברושים", "מכללת רידמן", "מכללת תמורות", "מכללת מזרח ומערב" ו-"מגע" (ניתן לבקש את רשימות המוסדות המוכרים מאגודות הרפואה הסינית). אני ממליצה בחום לשאול כל מטפלת איפה למדה לפני שאת מגיעה אליה לקליניקה. את יכולה לבקש לראות תעודות, ולעיתים מטפלות גם תולות אותן בקליניקה. ​ יש שני מוסדות בשם "האגודה לריפוי סיני בישראל" ו"הלשכה לרפואה סינית בישראל", שמבקשות לעבור מבחן קבלה בכדי להיות חברה רשמית. המטרה של המוסדות גם כן, להבטיח שמטפלות ומטפלים טובות וטובים מגיעים לשוק. ​ לאחר שהמדקרת עברה את המבחן, היא מקבלת תעודה מוסכמת שתהיה מפורסמת אצלה בקליניקה בדרך כלל או שתוכלי לבקש ולראות.

אני מזמינה אתכן להשתמש בכלי הנפלא של הרפואה הסינית בכדי לרפא ולאזן את עצמכן בצורה טבעית – לכל אחת מגיע אורח חיים בריא.עמית בן-אשר

מטפלת ברפואה סינית בתחום הרגשי נפשי


הכל התחיל בגיל 17, כשנכנסתי לדיכאון. הגעתי למקום מאוד חשוך. הרבה אנשים מסביבי ראו את זה, וכדרך הטבע הגעתי לפסיכולוגית. עברתי טיפול של כשנה וחצי, עד שהתגייסתי. אבל הדיכאון היה ברקע, ותמיד הרגשתי שמשהו חסר בטיפול עצמו. הרי יש לי גוף שלם שלא מתייחסות אליו בטיפול. על כך הרפואה הסינית נותנת לי מענה, ומעבר לכך, עוזרת לי עד היום לתמוך באחרות. ההתמחות שלי היא בתחום הרגשי\נפשי. למדתי ארבע שנים במכללת "ברושים", ועברתי התמחות של שנתיים בבית חולים "עמק עפולה" במחלקה פסיכיאטרית. ​ אבל טרם היותי מטפלת, עברתי דרך ארוכה של מטופלת וחוקרת עצמית. הרבה דברים שאני מעבירה היום למטופלות שלי, הם בעקבות דברים שלמדתי על עצמי. אחוז גדול מהריפוי שלי הוא דרך שינוי זוית הראייה והפילוסופיה שלי לחיים. ​ מוזמנות להיכנס לעמוד הפייסבוק שלי ולהכיר.

0 comments
bottom of page